Jak se připravit na kampaň v pražských ulicích? Co je dobré vědět a jak komunikovat s voliči?


Před akcí

● Přečti si samotné noviny (elektronicky), ať víš, co je uvnitř. Lidé se často ptají na témata článků nebo zda je uvnitř křížovka (ano, je :)). Zároveň se dozvíš, co chceme v kampani prezentovat.

● Vyber si kdy a kde bys s námi vyrazil do ulic a zadej svou účast do našeho kampaňového kalendáře ať o tobě víme.

● Na místo doraz prosím včas, nejlépe s předstihem.

● Pokud se vyskytne nějaký problém, kontaktuj vedoucího stanoviště (kontakt v v kalendáři) nebo koordinátorku kontaktní kampaně Evu Filipovou +420 725 632 461

● Zohledni vždy počasí a míru své únavy ve výběru oblečení. Rána často umí být studená. Dobrá a pohodlná obuv je základ.

● Dobré je s sebou mít pití a kapesníčky, normální či vlhčené.

● Velmi užitečný je nabitý telefon pro domluvu v nečekaných situacích s kolegy či koordinátorem akce.

● Ve stanicích metra rozdávejte pouze MIMO přepravní prostor, tedy před čárou, přede dveřmi

● Pokud se necítíš dobře, raději se omluv a odpočiň si.

Jak na lidi

● Dívej se do očí a usmívej se. První dojem je důležitý.

● Aktivně nabízej noviny. Např.:

"Dobrý den, mohu nabídnout pirátské listy.”

“Piráti vydávají listy.”

“Víte už, koho budete volit?”

nebo zapoj svou fantazii a buď kamelotem, který upozorňuje na jednotlivé články. Každému sedne jiná opening line, vymysli si, co je ideální pro tebe, aby ses cítil/a přirozeně. Vždycky je lepší přirozená póza než strojený projev.

● Nikdy nezačínej větu negativní slabikou NE (např. Nechcete...)

● Poděkuj, když si od Tebe někdo listy vezme.

● Na komplikovanější dotazy může odpovídat také přítomný vedoucí stanoviště. Kontakt na vedoucího stanoviště najdeš v našem kalendáři . K argumentaci se ti bude hodit alespoň základní znalost našeho volebního programu.

● Nevyhýbej se odpovědím. Pokud se Tě někdo na něco zeptá a Ty nevíš, nevadí. Řekni to. Nevymýšlej nic sám a do příště si to zkus zjistit. Můžeš si i napsat email, že odpovíš dodatečně - v takovém případě ale skutečně musíš odpovědět.

● Lidé hodně často jen chtějí, aby je někdo vyslechl. Nezapovídej se ale s jedním člověkem na extrémně dlouho, chceme oslovit více voličů.

● Zasáhněte co největší plochu. Pokud je dobrovolníků na stanovišti více než dva, může si některý z nich vzít pár novin a jít si stoupnout o kousek dál, směřovat lidi na stánek nebo jim rozdávat noviny.

Komunikace

● Čím více se budou volby blížit, tím více budou na vámi zvolených místech přibývat kameloti jiných stran. Nevyháněj je, buď jen proaktivnější. Pozdravte se, dej se s nimi na chvilku do řeči.

● Občas Tě může zastavit člověk, který se chce jenom hádat nebo neustále dokola opakuje jednu věc. Domluvte se s kolegou na záchranném gestu. Např. “Dobrý den, omlouvám se, že ruším, ale potřebuji s kolegou něco vyřešit." a společně odejděte stranou a po chvíli se vraťte.

● Pokud na Tebe bude někdo slovně agresivní, nevšímej si ho. Případně poodejdi. S takovým člověkem nemáme šanci vyhrát slovní přestřelku. Nechceme být na ulici agresivní, ale konstruktivní, tak jako v politice. Buďme nad věcí.

● Pokud by Tě někdo napadl nebo míra agrese přesahovala únosnou mez, okamžitě požádejte konkrétního kolemjdoucího o pomoc. Př. “Vy, pane v zelené bundě, pomozte mi prosím.”

● Dávejte na sebe vzájemně pozor a podporujte se.

● Na jednoho špatně naladěného člověka je 10 lidí, kteří si od Tebe noviny vezmou s úsměvem, a ještě popřejí hodně štěstí. :-)

● Bude super, když budeš z akcí pořizovat fotky - ty sdílej koordinátorům nebo dávej rovnou na sociální sítě, třeba do naší kampaňové skupiny. Buď svůj a užívej si to.

Neber si k srdci negativní reakce lidí - mohou být nevyspalí, nemocní, právě se pohádali s rodinou apod., nebo mají jiný názor a nechtějí se s vámi bavit.

NIKDY SE NEHÁDEJ! Za 3 minuty nepřesvědčíte člověka o jiném názoru, proto je lepší nenechávat negativní dojem.

Námitka

- berme ji jako výzvu

- člověk, který namítá, ukazuje svůj zájem o dané téma ---> námitka je pozitivní věc !

- musíme ji dobře pochopit

- pokud ne, zeptáme se co přesně tím tazatel(ka) myslí

Vyjádření pochopení

- musí následovat po námitce

- “Jasně, já Vás chápu.”

- nikdy nedělejte z člověka blbce větami typu “Ježíííííš, jak si to vůbec můžete myslet?”

ALE - argumentace

- námitku můžete vyvrátit pomocí přesvědčivého argumentu

Přesvědčivý fakt

- nějaká zajímavost, která už nemusí být relevantní k tématu, ale ukazuje koalici v dobrém světle.

Po akci


● Zjisti si za pomoci kolegů odpovědi na dotazy, které jsi nevěděl.

● Ideálně sdílej zkušenosti s dalšími dobrovolníky.

Záleží fakt na každém z nás, jaký bude výsledek, protože energie každého jednotlivce se může proměnit v hlasy, které nás posunou blíže k úspěchu. Úplným závěrem znovu zopakujeme to nejdůležitější. Buď pozitivní, užívej si to a bav se. Dobrá nálada udělá často mnohem více, než dobře vysvětlené téma.